Asud AS MERKO EHITUS kontserni kodulehel group.merko.ee

„Skanstes Parks“ – kõige energiatõhusam uus korterelamu Lätis

29.06.2018

Projekti „Skanstes Parks hoone Grostonas tänav 12 on saavutanud 1. koha konkursi „Energiatõhusaim hoone Lätis 2018″ kategoorias kortermaja-uusehitis. Ehitusfirma Merks on projekti „Skanstes Parks“ väljaarendamisel ja ehitamisel võtnud arvesse kõrgemaid kvaliteedinõudeid, et hoone oleks heade soojusisolatsiooni, ventilatsiooni, madala süsinikdioksiidi heitkoguse ja kõrge energiatõhususega.

„Skanstes Parks“’i asukoha suhtes arutasid arhitektid hoolikalt isolatsiooninõudeid, samas kui ehituskonstruktsioonide ja fassaadide jaoks valiti välja jätkusuutlikud materjalid. Hoonetes on rajatud kinnised parkimiskohad, samuti on neis olemas elektriautode laadimispunktid. Territooriumi heakorrastamisel parkimiskohtade kohal on kasutatud Knauf Isolation Urbanscape rohelise katuse süsteemi – innovaatiline, energiatõhus ja ökoloogiline lahendus. Loodud on ka territooriumi ja ruumide energiatõhus valgustus, varustades valgustuse reguleerimissüsteemi taimerite ja liikumisanduritega.

Projekti „Skanstes Park“ eluruumide ventilatsiooniks on paigaldatud detsentraliseeritud rekuperatsiooni seadmed InVenter iV12 soojustagastuse ja õhufiltreerimise funktsiooniga. Süsteem võimaldab reguleerida õhuvahetust igas korteris individuaalselt, valides erinevaid intensiivsusrežiime. See vähendab oluliselt soojuskadu, mis tekib, kui ventileerimiseks kasutatakse aknaid. Ühtlase kliima tagamiseks on ülemiste korruste põrandatesse integreeritud ka konverterid.

Hoones on tsentraalne soojusvarustus, iga korteri jaoks on individuaalsed soojusarvestid ja iga korteri radiaatorid ja konvektorid on varustatud termostaatidega. Kuum vesi toodetakse tsentraalselt soojussõlmes, kus toimub ka kuuma vee temperatuuri reguleerimine. Korterites on tõhusaks veetarbimiseks paigaldatud Hansgrohe segistid ja termostaadiga varustatud dušisegistid. Projekti energiatõhusust tagavad ka puitaknad, mis on valmistatud Lätis 78 mm puitkonstruktsioonist koos kolmekordse klaaspaketiga. Rõdud on valmistatud Clear glass karastatud klaasist avatavate ja lükandklaasidega.

Vastavalt 2018. a väljastatud energiatunnistusele on kütteenergia kogutarbimine 89,64 kWh/m² aastas, kuid primaarenergia väärtus on 118,79 kWh/m² aastas, süsinikdioksiidi heide aga on 28,75 kg COm² aastas.

Ehitiste energiatõhusust hinnatakse pärast tervet kütteperioodi. Grostonas tänav 12 asuv korterelamu anti kasutusse 2016. aastal ja korterid selles on juba müüdud, kuid ka projekti „Skanstes Park“ teises ja kolmandas etapis, mis anti kasutusse 2017. aastal ja kus kortereid on veel saadaval, on järgitud samu energiatõhususe standardeid.

Konkurssi „Energiatõhusaim hoone Lätis“ korraldavad Majandusministeerium, Keskkonnakaitse ja Regionaalarengu Ministeerium ning ajakiri „Būvinženieris” (Ehitusinsener) ning selle eesmärgiks on edendada häid tavasid hoonete energiatõhususe valdkonnas, rakendades energiatõhusate hoonete ehitust ja rekonstrueerimist, vähendades süsinikdioksiidi heitkoguseid atmosfääri ja edendades üldsuse teadlikkust hoonete soojuspüsivusest.