Tegevusrisk

Tegevusriskide all me mõistame ebapiisavatest või mittetoimivatest protsessidest, inimestest, seadmetest, süsteemidest või välistest sündmustest (ründed, tarneahelate katkemised, karmistuvad regulatsioonid) tingitud riskid. Tegevusriskide juhtimise peamine eesmärk on vähendada soovimatute sündmuste mõju. Eesmärgi saavutamiseks tegelevad kontserni ettevõtted sisemiste protsesside ja kontrollisüsteemide pideva arendamisega. Tagamaks kontserni projektijuhtimise kõrget taset, tegeleme pidevalt projektimeeskondade koolitamisega, parendame äriprotsesse ja jälgime tulemusi. Vähendamaks üha kõrgenevate regulatiivsete nõuetega, nende sagedase muutumise, samuti õigusaktide ja lepingute tõlgendamisega seotud riske koolitame regulaarselt juhtkonda ning loome spetsiaalseid ametikohti valdkondlikele spetsialistidele. Inimlike eksimuste ja pahede tulemusel tekkiva kahju minimeerimiseks oleme kontsernis rakendanud eetikakoodeksi ning korraldame iga-aastaseid koolitusi töötajatele eetikanormidest kinnipidamise tagamiseks. Vähendamaks väliste rünnetega, eeskätt IKT vahendite abil teostatavate rünnetega seotud riske, koolitame regulaarselt kogu personali, juhime tähelepanu võrku ühendatavate seadmetega ohutu töötamise nõuetele.

Kontserni ärivaldkonda arvestades on tegevusriskide juhtimisel äärmiselt oluline jätkuv ohutusstandardite ja -juhiste täiustamine, rakendamine ning järelevalve. Samuti on ärivaldkonnast tulenevalt vajalik tähelepanu suurendamine keskkonnanõuete täitmisele, säästlikule ja jätkusuutlikule majandamisele. Tegevusriskide juhtimise üks vahend on kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimise süsteemide juurutamine. Ehituse tööohutuse ja keskkonnaga seotud riske hinnatakse ja juhitakse kõikides kontserni üksustes ja kõikides protsessifaasides. Kontserni suuremates ehitusettevõtetes – ASis Merko Ehitus Eesti, ASis Tallinna Teed ning SIAs Merks, UABs Merko Statyba, Merko Bygg AS – on juurutatud kvaliteedijuhtimissüsteem ISO 9001 ja keskkonnajuhtimissüsteem ISO 14001 ning töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteem ISO 45001. Kõik eelpool nimetatud juhtimissüsteemid on sertifitseeritud. Kontsernis töötavate kvaliteedispetsialistide ülesanne on kvaliteedi, tööohutuse ning juhtimissüsteemide arendamine ning nende toimimise tagamine.

Tegevusriskide maandamise tegevuste järgselt alles jäävate jääkriskide (inimlik eksimus, välised sündmused) edasikandmiseks kolmandale osapoolele kasutatakse kindlustust, eriti riskide puhul, mille maandamiseks puuduvad muud võimalused. Ehitusprotsessis aset leidvate ootamatute kahjujuhtumite riski maandamiseks sõlmib kontsern kindlustusseltsidega koguriskikindlustuse lepingud. Üldpoliis sõlmitakse üheks aastaks ning see hüvitab tellijale, alltöövõtjatele ning kolmandatele isikutele kontserni ettevõtte või tema alltöövõtja poolt tekitatud kahjud. Objektidele, millele aastane poliis ei laiene (peamiselt insenerehituse valdkond), kaardistatakse riskid täiendavalt ja igale objektile sõlmitakse selle eripära arvestav kindlustusleping. Projekteerimise töövõtulepingute sõlmimisel nõutakse alltöövõtjatelt erialase vastutuse kindlustuslepingut või sõlmitakse omal kulul kindlustusleping, millega kaetakse projekteerimisest, ekslikest mõõtmistest, nõuannetest ja juhistest tulenevad kahjud. Riskide kaardistamisel, kindlustuslepingute sõlmimisel ning kahjujuhtumite käsitlemisel kasutatakse kindlustusmaakleri teenust.

Garantiiperioodil ilmnevate ehitusvigade kõrvaldamiseks on ettevõttes moodustatud garantiieraldis. Alltöövõtjate poolt tehtud tööde puhul kõrvaldavad garantiiajal ilmnevad vead alltöövõtjad. Kriitiliste töövõttude puhul on töövõtulepingust tulenevate töövõtja lepinguliste kohustuste täitmine tagatud esimesel nõudmisel väljamakstavate pangagarantiidega.

Vastavusriskid

Tulenevalt kontserni põhitegevusega seotud lepingute ja õigusaktide pidevast täienemisest, samuti lepingute ning seaduste tõlgenduse võimalikest erinevustest eksisteerib risk, et mõni tellija, töövõtja või järelevalveorgan hindab ettevõtte tegevust lepinguliste kokkulepete või õigusaktidest tulenevate nõuete järgimisel ettevõttest erinevatel alustel ning vaidlustab ettevõtte tegevuse lepingule või seadusele vastavuse.

Selliste riskide juhtimiseks on kontserni ettevõtetes loodud juriidilised teenistused ning valdkondlike vastavusspetsialistide ametikohad, kes hoiavad end jooksvalt kursis õigusaktide ja nende tõlgenduste muutumisega, järelevalve ja kohtupraktikaga ning uuendavad vastavalt sisemisi lepingute tüüpvorme, äritegevuse protsesse ja protseduure vastavusriskide aspektist. Tõhustamaks töötajate kinnipidamist mitte ainult õigusnormidest ja lepingutest, vaid ka kontsernis eetikakoodeksi näol kehtestatud täiendavatest käitumisnormidest, lõimitakse eetikakoodeksi koolitused juriidilise teenistuse ja vastavusspetsialistide poolt korraldatavatesse koolitustesse ja praktikumidesse.

Uute regulatsioonide, ebatüüpsete lepingute ja oluliste praktikasse rakendatud tõlgenduste ilmnemisel analüüsitakse täiendavate riskide tekkimist, esitatakse juhtkonnale riskide ja nende juhtimiseks vajalike tegevuste ülevaade heakskiitmiseks ning koolitatakse täiendavate riskidega kokkupuutuvat personali.