Finantsrisk

Finantsriskide all me mõistame kontserni ja iga kontserni kuuluva ettevõtte finantsseisundi juhtimisega kaasnevaid ja kolmandate osapoolte maksejõulisuse riske. Eeskätt seisnevad finantsriskid mõistliku bilansistruktuuri säilitamises majandustsüklit läbivalt, s.t. piisava kapitaliseerituse ning võõrfinantseerimise taseme säilitamisega seotud riskides ja eraldi ka käibevarades sisalduvas krediidiriskis. Finantsriske hallatakse nii raamatupidamise- ja finantseeskirjade rakendamise, kui ka nende täitmist kontrolliva auditi abil. Kontserni rahavoogude planeerimise eest vastutab finantsüksus, mis jälgib pidevalt tütarettevõtete rahapositsioone ja projektsioone. Kontsernis kehtestatud regulaarse eelarvestamise protseduuri raames uuendatakse kontserni aasta prognoose kolm korda aastas.

Krediidirisk

Krediidirisk väljendab potentsiaalset kahju, mis tekib juhul, kui vastaspooled ei suuda täita oma lepingulisi kohustusi. Krediidiriskide vähendamiseks jälgitakse pidevalt klientide maksekäitumist, analüüsitakse nende äride tulevikuperspektiive, sealhulgas äriloogikat ja selle vastavust nii üldisele majandusarengule kui ka vastava majandussektori arengule, ning finantsseisu. Vajadusel kaasatakse riskide maandamiseks garandina tehingutesse kolmandaid isikuid.

Vabu rahalisi vahendeid hoitakse põhiliselt Swedbanki, SEB, OP Corporate Bank ja Luminori gruppi kuuluvate pankade arvelduskontodel või tähtajalistes hoiustes. Pangakontodel hoitavate vahendite riske hinnatakse vastava panga või pangagrupi emaettevõtte pikaajalise deposiidi- või krediidireitingu alusel. Kontserni finantsüksus jälgib krediidireitingute muutusi ning algatab rahaliste vahendite krediidiriski vähendamise (hoiuste lõpetamise), kui panga või pangagrupi pikaajaline krediidireiting langeb alla „A2“ Moody’s skaalal või „A“ S&P ja Fitch skaalal. Vastavalt ei ole juhtkonna hinnangul IFRS 9 kohase oodatava krediidikahjumi mudeli järgi kontsernil raha ning selle ekvivalentide osas olulisi krediidiriske.

Likviidsusrisk

Ettevõtte likviidsus ehk maksevõime kajastab tema võimet täita tähtaegselt oma maksekohustusi võlausaldajate ees. Lisaks lühiajalistele käibevahenditele kasutab kontsern rahavoogude paremaks juhtimiseks ning likviidsuse tagamiseks krediidiasutustelt võetud käibekrediite. Ehitustegevuse finantseerimine toimub osaliselt tellijate ettemaksetega, mille saamise eeltingimus on tavaliselt ettemakse pangagarantii esitamine tellijale. Juhtkonna hinnangul tagab kontserni tänane kapitalistruktuur ettevõtte usaldusväärsuse kreeditoride jaoks. Samuti võimaldab see vajadusel pikendada olemasolevaid finantskohustusi ja kaasata täiendavaid käibevahendeid.