Kõik uudised

Liepāja kontserdimaja Lielais Dzintars võitis rahvusvahelisel arhitektuurikonkursil rahva lemmiku auhinna

2015. aasta novembris avatud Liepāja kontserdimaja võitis mainekal arhitektuurikonkursil Architizer A+ Awards rahva lemmiku auhinna kontserdi- ja teatrimajade kategoorias. Hoone arhitekt on Volker Giencke ja peatöövõtja Merko Ehituse kontserni kuuluv SIA Merks.

A+Award on üks mainekaimaid arhitektuurikonkursse, kuhu esitatakse projekte enam kui 100 riigist. Võitjad valib välja rahvusvaheline žürii, kuhu kuulub üle 300 arhitekti, kultuurijuhi ja inimese, kes arhitekte tegelikult palkavad. Kontserdi- ja teatrimajade kategoorias oli Lielais Dzintars üks nominentidest, mis võistles nelja projektiga Hiinast, Norrast ja Poolast.

Kontserdimaja on Liepāja sümfooniaorkestri uus kodu ja oma 1024 istekohaga on see suurim kontserdisaal Balti riikides. Peale selle saab multifunktsionaalset hoonet kasutada tantsuürituste, firmaürituste, rock- ja popkontsertide korraldamiseks. Kaheksakorruselises kompleksis on kontserdisaal ja prooviruumid, fuajeed saab kasutada avalike ürituste ja näituste korraldamiseks. Äri- ja haldustiib on peahoonega ühendatud. Peahoone ja äritiiva vahele jääb avalik väljak.

Liepāja kontserdimaja teine nimi on Lielais Dzintars (e.k suur merevaik). Kontserdimaja, kus on 1024 istekohta, on Baltimaade suurim. Otsus maja ehitamise kohta tehti juba 1896. aastal ja 2015. aastal sai kontserdimaja lõpuks valmis. Rahvusvahelise arhitektuurikonkursi võitis 2003. aasta lõpus Austrias Grazis tegutsev arhitektuuribüroo Volker Giencke & Company Architects. Lielais Dzintars, mida tutvustati juba 2004. aastal Veneetsia biennaalil, on monoliitne, koonusekujuline ja veidi viltune ehitis läbipaistva merevaiguvärvi fassaadiga. Fassaad ümbritseb betoonist konstruktsiooni ebakorrapärast justkui volditud teostust. Legendi järgi on Liepāja tuule sünnilinn. Just seetõttu projekteerisime hoone nii nagu see „nõjatuks vastu tuult“. Merevaik on intrigeerivalt läbipaistev, eriti kui sellesse on kinni jäänud putukas – tundub, justkui kaitseks see elusolendit ja hoolitseks tema eest. Kontserdimaja kahekihiline fassaad moodustab samamoodi ümbrise mikrokliimale, kus eri funktsioone täidavad ruumilised implantaadid: suur kontserdisaal, kammermuusikasaal, eksperimentaallava, muusikaklubi, muusikakool ja muu, ning muidugi Civita Nova kui esinemiskoht ja lava Liepāja elanikele.

Valgusel on Lielais Dzintarsis samuti tähtis roll. Laeni ulatuvad 14 peegelklaasiga torulampi ujutavad kontserdimaja päevavalgusega üle, luues hoones ainulaadse õhustiku. Kui orkestriauk ja parter ülespoole tõsta, saab kontserdimaja kohandada ka konverentside, näituste ja vastuvõttude korraldamiseks. Lisaks kontserdimaja erilisele arhitektuurile ja parimale akustikale klassikalise muusika kontsertideks oli meil kindel soov anda uue kontserdimaja näol Liepāja linnale ja selle elanikele värske kultuuriline identiteet. Kontserdimaja kui hoone ehituse lõpetamisega saab Liepāja uue kultuurikvartali ja see harukordne ajalooline sündmus paneb aluse ka linna uuele kultuurilisele identiteedile. See sümboolne tulemus, mis on veenev nii arhitektuuri kui ka sisu poolest, rõhutab Lielais Dzintarsi sidet linnaga. See on moodsa Liepāja uus maamärk.

SIA Merksi projektijuhi Ivo Brālēnsi sõnul oli selle ebatavalise ja ainulaadse projekti teostamine ettevõtte töötajatele paras proovikivi, mis laiendas nende taju piire. „Hoone on projekteeritud nii, et see tekitab mulje tagurpidi pööratud plekkpurgist. Nüüd, kus projekt on lõplikult valmis, saan öelda seda, et arhitekti idee on väga eriline ja julge, midagi sellist ei ole Lätis varem tehtud,“ lisas Brālēns . Ehitamiseks kulus üle 12 500 m³ betooni ja 2300 tonni armatuuri. Välisfassaadilt, mis koosneb sisemisest ja välimisest klaaskonstruktsioonist, ei ole võimalik leida kahte ühesugust klaaspaketti, klaaspinda on kokku 9500 m².

Lisainfo konkursi ja võitjate kohta: http://awards.architizer.com/winners/list/
Unikaalse arhitektuuriga projekti lisainfo ja fotod: http://architizer.com/projects/great-amber-concert-hall-liepajalatvia/