Äririsk

Äririskide all me mõistame oma põhitegevuse turgudel – ehituse peatöövõtt ja eluasemete arendus – töötamisega lahutamatult kaasnevaid riske, milliste edukas juhtimine on kasumliku tegutsemise põhialuseks. Peamiselt tuleneb äririsk ehitusteenuse segmendis projekteerimise vastutuse jagunemisest tellija ja peatöövõtja vahel, ehituse eelarvestamise täpsusest, materjalide ja alltöövõtu sisseostu tingimustest. Arenduses lisanduvad ehitusega seotud riskidele veel planeeringute ja ehituslubade menetlemise, aga ka erineva kvaliteedi ja tüübiga kinnisvaraobjektide nõudluse prognoosimisega seotud riskid.

Kontsern võtab kaalutletult riske eesmärgiga kasvatada tulusid. Suurimad äritegevuse riskid seonduvad meie jaoks sisenemisega uutele turgudele ja valdkondadesse, olemasolevate varude ja investeeringute haldamisega ning sõlmitud ehituslepingute täitmisega. Ehitustegevuse ning kinnisvara arenduse üks eripärasid on sõlmitud lepingute pikaajalisus, aeglane täitumine, mis muudab sektori üldise majanduskeskkonna muutuste suhtes inertseks. Seetõttu jõuavad üldise majanduskeskkonna negatiivsed ja positiivsed muutused finantsseisundit mõjutama umbes 12–24-kuulise nihkega.

Pöörame olulist tähelepanu ehitussektori sisendhindade volatiilsusele, mis võib muuta uute projektide eelarvestamise ja projektide planeeritud kuludega valmisehitamise keeruliseks ning tuua endaga kaasa täiendava riski fikseeritud hindadega ehituslepingute teostamisel ning hinnasurve projektide kasumlikkusele. Seetõttu jälgime hoolikalt majandusarengut tervikuna ning väldime juba pakkumise faasis liigsete äririskide võtmist.

Üks peamisi kinnisvara väärtusest tingitud äririski kandjaid on kontsernis elamuarendus. Kinnisvaraturg muutub üha selektiivsemaks ning enne iga projekti alustamist on riskide hindamisel tähelepanu all projekti asukoht, arendusmaht, plaanilahendused ning sihtgrupp. Kinnisvaraturu selektiivsusest tulenevalt on oluline uutele arendusprojektidele õige sihtsegmendi ja valitud segmendile jõukohase müügihinna määramine. Vastavate äririskide maandamiseks analüüsime pidevalt nii enda kui ka avalikest allikatest kättesaadavat nõudluse, pakkumise ja tehinguhindade statistikat.

Mitmel turul tegutsemine toob kaasa vajaduse tunda kõikide tegutsemisriikide majanduskeskkonda, olla jooksvalt kursis iga riigi majanduse tsükli-muutustega ning arvestada iga riigi juriidiliste, kultuuriliste ja poliitiliste erisustega. Kontserni eesmärk on kasvada eeskätt turgudel, kus juba täna tegutsetakse. Uutele turgudele sisenedes tehakse enne lõplike investeerimisotsuste vastuvõtmist kohalikud tavad ja eripärad põhjalikult selgeks ning veendutakse, et keskkond oleks piisavalt stabiilne ja kompetentne meeskond komplekteeritud.

Investeeringute vaatevinklist on peamised riskid seotud kinnistute portfelliga ning arendusprojektide realiseerimisega. Juhime kinnisvara arendusprojekte tervikliku protsessina, mis hõlmab kõiki tegevusi alates kinnistu ostust, detailplaneeringust ja sellega seotud menetlustest, projekteerimise ja ehitamise korraldamisest kuni valmis korterite üleandmiseni kliendile ja garantiiteeninduseni. Kontsernis on kasutusel ühtsed põhimõtted kinnisvara arendusprojektide elluviimiseks, et tagada kogu kontsernis aastatega kogunenud parima praktika rakendamine. Analüüsime pidevalt oma arenduspotentsiaaliga kruntide varu, veendumaks, et portfellis on piisavalt kinnistuid turule sobivateks arendusteks. Investeeringud uutesse kinnistutesse või projektidesse summas kuni 3 miljonit eurot otsustatakse üldjuhul tütarettevõtte nõukogu tasandil ning suuremates summades ostud kinnitatakse täiendavalt kontserni nõukogus.